Pınarbaşı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Pınarbaşı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.238 kişi (TÜİK).
Pınarbaşı Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Pınarbaşı Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Pınarbaşı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.238 kişidir. 2007 yılında 2.789 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %19,8 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,6 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Pınarbaşı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Pınarbaşı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.238 kişidir. 2007 yılında 2.789 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %19,8 azaldı.
Pınarbaşı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Pınarbaşı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.238 | -2,7 |
| 2021 | 2.301 | -4,8 |
| 2020 | 2.417 | -2,2 |
| 2019 | 2.471 | -1,6 |
| 2018 | 2.510 | -3,0 |
| 2017 | 2.588 | -2,6 |
| 2016 | 2.657 | -2,5 |
| 2015 | 2.726 | -0,8 |
| 2014 | 2.748 | 0,9 |
| 2013 | 2.724 | -1,4 |
| 2012 | 2.763 | -2,3 |
| 2011 | 2.827 | -3,6 |
| 2010 | 2.934 | 0,4 |
| 2009 | 2.923 | 2,5 |
| 2008 | 2.853 | 2,3 |
| 2007 | 2.789 | - |
Pınarbaşı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Pınarbaşı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Pınarbaşı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.718, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %45,5 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %40,0 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 597 | 45,5 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 525 | 40,0 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 92 | 7,0 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 35 | 2,7 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 21 | 1,6 |
| İkram Akkaya | SAADET | 12 | 0,9 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 6 | 0,5 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 5 | 0,4 |
| İlhan Çetin | HAK-PAR | 4 | 0,3 |
| Abdurrahman Önder | MİLLET | 4 | 0,3 |
| Diğer (6) | 10 | 0,8 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.718, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %46,6 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %38,7 ile Erkan Aydın (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 602 | 46,6 |
| Erkan Aydın | CHP | 500 | 38,7 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 85 | 6,6 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 48 | 3,7 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 22 | 1,7 |
| Kerim Bulut | SAADET | 15 | 1,2 |
| Cemil Bektaş | BTP | 5 | 0,4 |
| Önder Ersoy | DP | 4 | 0,3 |
| Haluk Bilgin | MİLLET | 4 | 0,3 |
| Cevdet Şen | MEMLEKET | 3 | 0,2 |
| Diğer (2) | 5 | 0,4 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.718, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %46,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %35,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 600 | 46,4 |
| CHP | 459 | 35,5 |
| YENİDEN REFAH | 89 | 6,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 66 | 5,1 |
| İYİ PARTİ | 25 | 1,9 |
| SAADET | 19 | 1,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 9 | 0,7 |
| DEM Parti | 6 | 0,5 |
| TİP | 4 | 0,3 |
| DP | 3 | 0,2 |
| Diğer (8) | 14 | 1,1 |
Pınarbaşı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Pınarbaşı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.740, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %60,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 950 | 60,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 464 | 29,7 |
| Sinan Oğan | 134 | 8,6 |
| Muharrem İnce | 15 | 1,0 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.742, sandığa gidenlerin oranı %88,5. En çok oyu %64,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %36,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 980 | 64,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 552 | 36,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.740, sandığa gidenlerin oranı %91,2. En çok oyu %44,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %16,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 697 | 44,9 |
| CHP | 260 | 16,8 |
| İYİ PARTİ | 191 | 12,3 |
| MHP | 129 | 8,3 |
| YENİDEN REFAH | 104 | 6,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 58 | 3,7 |
| MEMLEKET | 25 | 1,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 17 | 1,1 |
| TİP | 16 | 1,0 |
| BBP | 14 | 0,9 |
| Diğer (8) | 18 | 1,1 |