Yeniçağ Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Yeniçağ Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 4.459 kişi (TÜİK).
Yeniçağ Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yeniçağ Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yeniçağ Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.459 kişidir. 2007 yılında 4.611 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %3,3 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %67,5 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,193 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 4.459 |
Yeniçağ Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yeniçağ Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.459 kişidir. 2007 yılında 4.611 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %3,3 azaldı.
Yeniçağ Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yeniçağ Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 4.459 | -3,2 |
| 2021 | 4.606 | -0,9 |
| 2020 | 4.650 | -2,1 |
| 2019 | 4.752 | -0,9 |
| 2018 | 4.793 | 5,0 |
| 2017 | 4.564 | -0,5 |
| 2016 | 4.586 | 0,0 |
| 2015 | 4.584 | -0,8 |
| 2014 | 4.622 | 0,1 |
| 2013 | 4.617 | -1,5 |
| 2012 | 4.689 | 1,3 |
| 2011 | 4.631 | -0,5 |
| 2010 | 4.655 | -1,5 |
| 2009 | 4.726 | 1,9 |
| 2008 | 4.638 | 0,6 |
| 2007 | 4.611 | - |
Yeniçağ Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yeniçağ Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yeniçağ Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.437, sandığa gidenlerin oranı %82,3. En çok oyu %74,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %19,2 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 2.059 | 74,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 533 | 19,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 67 | 2,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 42 | 1,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 33 | 1,2 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 19 | 0,7 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 6 | 0,2 |
| Cafer Güneş | SAADET | 6 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 3 | 0,1 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 2 | 0,1 |
| Diğer (7) | 10 | 0,4 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.437, sandığa gidenlerin oranı %82,3. En çok oyu %67,5 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı, ikinci sırada %21,7 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fethi Yaşar | CHP | 1.860 | 67,5 |
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 599 | 21,7 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 109 | 4,0 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 70 | 2,5 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 49 | 1,8 |
| Hakan Bulut | TKP | 14 | 0,5 |
| Yasemin Köktaş | EMEP | 12 | 0,4 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 11 | 0,4 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 10 | 0,4 |
| Hadiye Kemeç | YTP | 5 | 0,2 |
| Diğer (8) | 16 | 0,6 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.437, sandığa gidenlerin oranı %82,3. En çok oyu %62,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %20,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.722 | 62,5 |
| AK PARTİ | 575 | 20,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 161 | 5,8 |
| İYİ PARTİ | 90 | 3,3 |
| YENİDEN REFAH | 63 | 2,3 |
| TİP | 31 | 1,1 |
| TKP | 20 | 0,7 |
| DEM Parti | 18 | 0,7 |
| SAADET | 14 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 13 | 0,5 |
| Diğer (11) | 46 | 1,7 |
Yeniçağ Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yeniçağ Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.442, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %66,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %26,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.083 | 66,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 840 | 26,9 |
| Sinan Oğan | 188 | 6,0 |
| Muharrem İnce | 13 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.445, sandığa gidenlerin oranı %88,8. En çok oyu %72,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %27,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.179 | 72,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 843 | 27,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.442, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %43,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %18,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.350 | 43,2 |
| AK PARTİ | 573 | 18,3 |
| İYİ PARTİ | 555 | 17,7 |
| MHP | 182 | 5,8 |
| TİP | 116 | 3,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 113 | 3,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 56 | 1,8 |
| MEMLEKET | 46 | 1,5 |
| YENİDEN REFAH | 41 | 1,3 |
| BBP | 25 | 0,8 |
| Diğer (11) | 43 | 1,4 |