Kusumlar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Orhaneli, Bursa)
Bursa ili Orhaneli ilçesine bağlı Kusumlar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 62 kişi (TÜİK).
Kusumlar Mahallesi, Bursa ilinin Orhaneli ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kusumlar Mahallesi'nin haritası, Orhaneli ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kusumlar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 62 kişidir. 2013 yılında 59 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %5,1 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,5 ile Mümtaz Aslan (İYİ PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Kusumlar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kusumlar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 62 kişidir. 2013 yılında 59 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %5,1 arttı.
Kusumlar Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Kusumlar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 62 | -3,1 |
| 2021 | 64 | 0,0 |
| 2020 | 64 | -5,9 |
| 2019 | 68 | 1,5 |
| 2018 | 67 | 6,3 |
| 2017 | 63 | -7,4 |
| 2016 | 68 | 21,4 |
| 2015 | 56 | 1,8 |
| 2014 | 55 | -6,8 |
| 2013 | 59 | - |
Kusumlar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kusumlar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kusumlar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 64, sandığa gidenlerin oranı %98,4. En çok oyu %44,3 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %41,0 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 27 | 44,3 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 25 | 41,0 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 7 | 11,5 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 1 | 1,6 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 1 | 1,6 |
Orhaneli Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 64, sandığa gidenlerin oranı %98,4. En çok oyu %46,5 ile Mümtaz Aslan (İYİ PARTİ) aldı, ikinci sırada %39,7 ile Ali Osman Tayır (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mümtaz Aslan | İYİ PARTİ | 27 | 46,5 |
| Ali Osman Tayır | AK PARTİ | 23 | 39,7 |
| Vildan Koç | CHP | 4 | 6,9 |
| Hüseyin Acar | YENİDEN REFAH | 2 | 3,5 |
| Songül Doğan | HKP | 1 | 1,7 |
| Süleyman Dinç | BTP | 1 | 1,7 |
Orhaneli Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 64, sandığa gidenlerin oranı %98,4. En çok oyu %34,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %29,5 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 21 | 34,4 |
| İYİ PARTİ | 18 | 29,5 |
| CHP | 12 | 19,7 |
| BÜYÜK BİRLİK | 6 | 9,8 |
| YENİDEN REFAH | 3 | 4,9 |
| BTP | 1 | 1,6 |
Kusumlar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kusumlar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 62, sandığa gidenlerin oranı %100,0. En çok oyu %48,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %46,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 29 | 48,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 28 | 46,7 |
| Sinan Oğan | 2 | 3,3 |
| Muharrem İnce | 1 | 1,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 62, sandığa gidenlerin oranı %96,8. En çok oyu %55,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %45,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 33 | 55,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 27 | 45,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 62, sandığa gidenlerin oranı %100,0. En çok oyu %36,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %33,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 21 | 36,8 |
| CHP | 19 | 33,3 |
| İYİ PARTİ | 11 | 19,3 |
| MHP | 3 | 5,3 |
| MEMLEKET | 1 | 1,8 |
| YENİDEN REFAH | 1 | 1,8 |
| MİLLİ YOL | 1 | 1,8 |