Aşağı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Güdül, Ankara)
Ankara ili Güdül ilçesine bağlı Aşağı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 229 kişi (TÜİK).
Aşağı Mahallesi, Ankara ilinin Güdül ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Aşağı Mahallesi'nin haritası, Güdül ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Aşağı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 229 kişidir. 2007 yılında 417 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %45,1 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %75,7 ile Mehmet Doğanay (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Aşağı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Aşağı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 229 kişidir. 2007 yılında 417 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %45,1 azaldı.
Aşağı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Aşağı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 229 | -15,5 |
| 2021 | 271 | -9,7 |
| 2020 | 300 | -1,6 |
| 2019 | 305 | -15,3 |
| 2018 | 360 | 25,0 |
| 2017 | 288 | 2,1 |
| 2016 | 282 | 0,0 |
| 2015 | 282 | -3,4 |
| 2014 | 292 | 0,7 |
| 2013 | 290 | -13,4 |
| 2012 | 335 | -0,6 |
| 2011 | 337 | -10,4 |
| 2010 | 376 | -6,2 |
| 2009 | 401 | -2,9 |
| 2008 | 413 | -1,0 |
| 2007 | 417 | - |
Aşağı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Aşağı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Aşağı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 173, sandığa gidenlerin oranı %87,3. En çok oyu %78,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %19,9 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 114 | 78,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 29 | 19,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 1 | 0,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 1 | 0,7 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 1 | 0,7 |
Güdül Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 173, sandığa gidenlerin oranı %87,3. En çok oyu %75,7 ile Mehmet Doğanay (CHP) aldı, ikinci sırada %23,6 ile Muzaffer Yalçın (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mehmet Doğanay | CHP | 109 | 75,7 |
| Muzaffer Yalçın | AK PARTİ | 34 | 23,6 |
| Aytekin Can | SAADET | 1 | 0,7 |
Güdül Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 173, sandığa gidenlerin oranı %87,3. En çok oyu %74,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %24,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 108 | 74,0 |
| AK PARTİ | 35 | 24,0 |
| DEVA PARTİSİ | 1 | 0,7 |
| SAADET | 1 | 0,7 |
| VATAN PARTİSİ | 1 | 0,7 |
Aşağı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Aşağı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 182, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %50,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %42,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 74 | 50,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 62 | 42,2 |
| Sinan Oğan | 11 | 7,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 182, sandığa gidenlerin oranı %82,4. En çok oyu %51,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %48,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 76 | 51,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 71 | 48,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 182, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %30,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %25,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 45 | 30,8 |
| AK PARTİ | 37 | 25,3 |
| İYİ PARTİ | 24 | 16,4 |
| MHP | 21 | 14,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 7 | 4,8 |
| TİP | 4 | 2,7 |
| GENÇPARTİ | 1 | 0,7 |
| MEMLEKET | 1 | 0,7 |
| BBP | 1 | 0,7 |
| VATAN PARTİSİ | 1 | 0,7 |
| Diğer (1) | 1 | 0,7 |