Ayvaşık Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Beypazarı, Ankara)
Ankara ili Beypazarı ilçesine bağlı Ayvaşık Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 7.565 kişi (TÜİK).
Ayvaşık Mahallesi, Ankara ilinin Beypazarı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ayvaşık Mahallesi'nin haritası, Beypazarı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ayvaşık Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.565 kişidir. 2007 yılında 7.025 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %7,7 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %48,9 ile Özer Kasap (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Ayvaşık Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ayvaşık Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.565 kişidir. 2007 yılında 7.025 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %7,7 arttı.
Ayvaşık Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Ayvaşık Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 7.565 | 0,4 |
| 2021 | 7.537 | 0,6 |
| 2020 | 7.491 | 2,2 |
| 2019 | 7.328 | 0,8 |
| 2018 | 7.271 | -3,7 |
| 2017 | 7.551 | -2,2 |
| 2016 | 7.724 | 2,0 |
| 2015 | 7.569 | 2,1 |
| 2014 | 7.413 | 5,8 |
| 2013 | 7.005 | -0,9 |
| 2012 | 7.072 | -0,9 |
| 2011 | 7.138 | 0,7 |
| 2010 | 7.086 | 1,9 |
| 2009 | 6.954 | 1,2 |
| 2008 | 6.874 | -2,1 |
| 2007 | 7.025 | - |
Ayvaşık Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ayvaşık Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ayvaşık Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.545, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %60,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %30,3 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 2.714 | 60,4 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.364 | 30,3 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 215 | 4,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 129 | 2,9 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 20 | 0,4 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 10 | 0,2 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 7 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 5 | 0,1 |
| Serkan Ünver | YTP | 5 | 0,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 4 | 0,1 |
| Diğer (9) | 22 | 0,5 |
Beypazarı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.545, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %48,9 ile Özer Kasap (CHP) aldı, ikinci sırada %27,6 ile Tuncer Kaplan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Özer Kasap | CHP | 2.183 | 48,9 |
| Tuncer Kaplan | AK PARTİ | 1.233 | 27,6 |
| Veysel Ayık | İYİ PARTİ | 854 | 19,1 |
| Haydar Çalışkan | YENİDEN REFAH | 124 | 2,8 |
| Hasan Kuloğlu | BTP | 15 | 0,3 |
| Feyyaz Berkan Aşutli | ZAFER PARTİSİ | 14 | 0,3 |
| Serhat Bayramoğlu | VATAN PARTİSİ | 10 | 0,2 |
| Kutlu Çınar | SAADET | 8 | 0,2 |
| Ali Evren Eryıldız | MEMLEKET | 6 | 0,1 |
| Nurhayat Özkan | DEM Parti | 6 | 0,1 |
| Diğer (5) | 13 | 0,3 |
Beypazarı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 5.545, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %48,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %29,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.154 | 48,0 |
| AK PARTİ | 1.343 | 29,9 |
| İYİ PARTİ | 683 | 15,2 |
| YENİDEN REFAH | 177 | 3,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 50 | 1,1 |
| BTP | 22 | 0,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 15 | 0,3 |
| SAADET | 12 | 0,3 |
| VATAN PARTİSİ | 9 | 0,2 |
| SOL PARTİ | 8 | 0,2 |
| Diğer (7) | 17 | 0,4 |
Ayvaşık Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ayvaşık Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.748, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %56,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %34,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.887 | 56,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.732 | 34,0 |
| Sinan Oğan | 438 | 8,6 |
| Muharrem İnce | 33 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.758, sandığa gidenlerin oranı %86,3. En çok oyu %62,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %38,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.028 | 62,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.859 | 38,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.748, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %35,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %27,2 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.825 | 35,9 |
| İYİ PARTİ | 1.383 | 27,2 |
| MHP | 731 | 14,4 |
| CHP | 560 | 11,0 |
| YENİDEN REFAH | 157 | 3,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 122 | 2,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 69 | 1,4 |
| BBP | 42 | 0,8 |
| MEMLEKET | 36 | 0,7 |
| TİP | 28 | 0,6 |
| Diğer (15) | 72 | 1,4 |