Kurtuluş Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Beypazarı, Ankara)
Ankara ili Beypazarı ilçesine bağlı Kurtuluş Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 4.469 kişi (TÜİK).
Kurtuluş Mahallesi, Ankara ilinin Beypazarı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kurtuluş Mahallesi'nin haritası, Beypazarı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kurtuluş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.469 kişidir. 2007 yılında 4.531 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %1,4 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %47,2 ile Özer Kasap (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Kurtuluş Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kurtuluş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.469 kişidir. 2007 yılında 4.531 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %1,4 azaldı.
Kurtuluş Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kurtuluş Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 4.469 | 0,2 |
| 2021 | 4.460 | -2,7 |
| 2020 | 4.582 | -0,9 |
| 2019 | 4.625 | -1,3 |
| 2018 | 4.688 | -2,9 |
| 2017 | 4.829 | -1,1 |
| 2016 | 4.882 | 3,3 |
| 2015 | 4.727 | -2,2 |
| 2014 | 4.833 | 0,8 |
| 2013 | 4.796 | -2,9 |
| 2012 | 4.940 | -0,3 |
| 2011 | 4.954 | -1,4 |
| 2010 | 5.022 | 5,6 |
| 2009 | 4.755 | 2,7 |
| 2008 | 4.631 | 2,2 |
| 2007 | 4.531 | - |
Kurtuluş Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kurtuluş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kurtuluş Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.205, sandığa gidenlerin oranı %83,4. En çok oyu %57,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %32,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.469 | 57,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 838 | 32,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 110 | 4,3 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 89 | 3,5 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 22 | 0,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 21 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 8 | 0,3 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 5 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 4 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,1 |
| Diğer (5) | 6 | 0,2 |
Beypazarı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.205, sandığa gidenlerin oranı %83,4. En çok oyu %47,2 ile Özer Kasap (CHP) aldı, ikinci sırada %29,8 ile Tuncer Kaplan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Özer Kasap | CHP | 1.219 | 47,2 |
| Tuncer Kaplan | AK PARTİ | 769 | 29,8 |
| Veysel Ayık | İYİ PARTİ | 437 | 16,9 |
| Haydar Çalışkan | YENİDEN REFAH | 98 | 3,8 |
| Hasan Kuloğlu | BTP | 13 | 0,5 |
| Feyyaz Berkan Aşutli | ZAFER PARTİSİ | 12 | 0,5 |
| Nurhayat Özkan | DEM Parti | 10 | 0,4 |
| Kutlu Çınar | SAADET | 8 | 0,3 |
| Kadir Kurtuluş Yetkin | DSP | 3 | 0,1 |
| Mehmet Tekcanlı | HÜDA PAR | 3 | 0,1 |
| Diğer (6) | 8 | 0,3 |
Beypazarı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.205, sandığa gidenlerin oranı %83,4. En çok oyu %45,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %32,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.182 | 45,8 |
| AK PARTİ | 832 | 32,3 |
| İYİ PARTİ | 368 | 14,3 |
| YENİDEN REFAH | 112 | 4,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 38 | 1,5 |
| BTP | 14 | 0,5 |
| SAADET | 11 | 0,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 5 | 0,2 |
| TKP | 4 | 0,2 |
| EMEP | 4 | 0,2 |
| Diğer (4) | 9 | 0,4 |
Kurtuluş Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kurtuluş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.296, sandığa gidenlerin oranı %88,5. En çok oyu %55,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %37,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.573 | 55,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.067 | 37,4 |
| Sinan Oğan | 203 | 7,1 |
| Muharrem İnce | 7 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.297, sandığa gidenlerin oranı %83,9. En çok oyu %59,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.611 | 59,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.117 | 41,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.296, sandığa gidenlerin oranı %88,4. En çok oyu %34,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,3 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 988 | 34,8 |
| İYİ PARTİ | 690 | 24,3 |
| MHP | 410 | 14,4 |
| CHP | 350 | 12,3 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 145 | 5,1 |
| YENİDEN REFAH | 72 | 2,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 65 | 2,3 |
| MEMLEKET | 19 | 0,7 |
| BBP | 17 | 0,6 |
| ANAP | 11 | 0,4 |
| Diğer (12) | 37 | 1,3 |