Başağaç Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Beypazarı, Ankara)
Ankara ili Beypazarı ilçesine bağlı Başağaç Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 7.993 kişi (TÜİK).
Başağaç Mahallesi, Ankara ilinin Beypazarı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Başağaç Mahallesi'nin haritası, Beypazarı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Başağaç Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.993 kişidir. 2007 yılında 2.974 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %168,8 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %50,4 ile Özer Kasap (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Başağaç Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Başağaç Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.993 kişidir. 2007 yılında 2.974 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %168,8 arttı.
Başağaç Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Başağaç Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 7.993 | 3,9 |
| 2021 | 7.691 | 4,3 |
| 2020 | 7.371 | 12,2 |
| 2019 | 6.571 | 10,2 |
| 2018 | 5.964 | -1,6 |
| 2017 | 6.059 | 6,7 |
| 2016 | 5.677 | 11,9 |
| 2015 | 5.072 | 10,1 |
| 2014 | 4.605 | 12,0 |
| 2013 | 4.113 | 2,9 |
| 2012 | 3.997 | 8,5 |
| 2011 | 3.683 | 6,2 |
| 2010 | 3.469 | 6,2 |
| 2009 | 3.266 | 4,9 |
| 2008 | 3.114 | 4,7 |
| 2007 | 2.974 | - |
Başağaç Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Başağaç Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Başağaç Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.665, sandığa gidenlerin oranı %85,9. En çok oyu %63,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %29,1 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 2.976 | 63,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.373 | 29,1 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 195 | 4,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 102 | 2,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 45 | 0,9 |
| Serkan Ünver | YTP | 7 | 0,1 |
| Cafer Güneş | SAADET | 7 | 0,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 5 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 3 | 0,1 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,1 |
| Diğer (4) | 7 | 0,1 |
Beypazarı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.665, sandığa gidenlerin oranı %85,9. En çok oyu %50,4 ile Özer Kasap (CHP) aldı, ikinci sırada %25,1 ile Tuncer Kaplan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Özer Kasap | CHP | 2.382 | 50,4 |
| Tuncer Kaplan | AK PARTİ | 1.188 | 25,1 |
| Veysel Ayık | İYİ PARTİ | 1.017 | 21,5 |
| Haydar Çalışkan | YENİDEN REFAH | 85 | 1,8 |
| Feyyaz Berkan Aşutli | ZAFER PARTİSİ | 21 | 0,4 |
| Hasan Kuloğlu | BTP | 9 | 0,2 |
| Serhat Bayramoğlu | VATAN PARTİSİ | 8 | 0,2 |
| Kutlu Çınar | SAADET | 7 | 0,1 |
| Mehmet Tekcanlı | HÜDA PAR | 4 | 0,1 |
| Ali Evren Eryıldız | MEMLEKET | 2 | 0,0 |
| Diğer (4) | 5 | 0,1 |
Beypazarı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 5.665, sandığa gidenlerin oranı %85,9. En çok oyu %47,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %27,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.265 | 47,9 |
| AK PARTİ | 1.312 | 27,8 |
| İYİ PARTİ | 828 | 17,5 |
| YENİDEN REFAH | 158 | 3,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 81 | 1,7 |
| SAADET | 20 | 0,4 |
| BTP | 19 | 0,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 12 | 0,2 |
| EMEP | 7 | 0,1 |
| VATAN PARTİSİ | 7 | 0,1 |
| Diğer (6) | 19 | 0,4 |
Başağaç Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Başağaç Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.753, sandığa gidenlerin oranı %92,9. En çok oyu %51,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.693 | 51,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.059 | 39,2 |
| Sinan Oğan | 484 | 9,2 |
| Muharrem İnce | 17 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.757, sandığa gidenlerin oranı %88,7. En çok oyu %55,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.785 | 55,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.229 | 44,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.753, sandığa gidenlerin oranı %92,9. En çok oyu %35,4 ile İYİ PARTİ aldı, ikinci sırada %28,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| İYİ PARTİ | 1.863 | 35,4 |
| AK PARTİ | 1.519 | 28,9 |
| MHP | 805 | 15,3 |
| CHP | 556 | 10,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 155 | 2,9 |
| YENİDEN REFAH | 135 | 2,6 |
| BBP | 55 | 1,0 |
| MEMLEKET | 42 | 0,8 |
| TİP | 39 | 0,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 12 | 0,2 |
| Diğer (13) | 36 | 0,7 |