Dere Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mustafakemalpaşa, Bursa)
Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Dere Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.313 kişi (TÜİK).
Dere Mahallesi, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Dere Mahallesi'nin haritası, Mustafakemalpaşa ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Dere Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.313 kişidir. 2007 yılında 1.698 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %22,7 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %61,6 ile Ahmet Beygirci (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,142 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 1.313 |
Dere Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Dere Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.313 kişidir. 2007 yılında 1.698 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %22,7 azaldı.
Dere Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Dere Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.313 | -0,8 |
| 2021 | 1.323 | 0,0 |
| 2020 | 1.323 | -1,6 |
| 2019 | 1.344 | -2,9 |
| 2018 | 1.384 | -3,6 |
| 2017 | 1.435 | -0,6 |
| 2016 | 1.443 | -2,1 |
| 2015 | 1.474 | -14,3 |
| 2014 | 1.720 | 3,1 |
| 2013 | 1.669 | -2,6 |
| 2012 | 1.713 | -1,6 |
| 2011 | 1.740 | -2,1 |
| 2010 | 1.778 | 1,7 |
| 2009 | 1.748 | 1,9 |
| 2008 | 1.716 | 1,1 |
| 2007 | 1.698 | - |
Dere Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Dere Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Dere Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 789, sandığa gidenlerin oranı %76,2. En çok oyu %72,3 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %15,2 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 381 | 72,3 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 80 | 15,2 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 18 | 3,4 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 14 | 2,7 |
| İkram Akkaya | SAADET | 9 | 1,7 |
| Abdurrahman Önder | MİLLET | 5 | 0,9 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,6 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 3 | 0,6 |
| Nazif Kara | DP | 3 | 0,6 |
| Mahmut Bayram | DSP | 2 | 0,4 |
| Diğer (7) | 9 | 1,7 |
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 789, sandığa gidenlerin oranı %76,2. En çok oyu %61,6 ile Ahmet Beygirci (MHP) aldı, ikinci sırada %18,5 ile Şükrü Erdem (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ahmet Beygirci | MHP | 319 | 61,6 |
| Şükrü Erdem | CHP | 96 | 18,5 |
| İsa Söğüt | İYİ PARTİ | 57 | 11,0 |
| Sedat Sevim | YENİDEN REFAH | 16 | 3,1 |
| Burak Çelik | SAADET | 9 | 1,7 |
| Hayati İbiş | DP | 5 | 1,0 |
| Emine Güven | ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,6 |
| Hatice Güneri | HKP | 3 | 0,6 |
| Ömer Taşdemir | MİLLET | 3 | 0,6 |
| Rifat Narhın | VATAN PARTİSİ | 3 | 0,6 |
| Diğer (3) | 4 | 0,8 |
Mustafakemalpaşa Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 789, sandığa gidenlerin oranı %76,2. En çok oyu %61,9 ile MHP aldı, ikinci sırada %18,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 314 | 61,9 |
| CHP | 94 | 18,5 |
| İYİ PARTİ | 55 | 10,8 |
| YENİDEN REFAH | 17 | 3,4 |
| SAADET | 9 | 1,8 |
| DP | 5 | 1,0 |
| MİLLET | 4 | 0,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,6 |
| VATAN PARTİSİ | 2 | 0,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,2 |
| Diğer (3) | 3 | 0,6 |
Dere Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Dere Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 810, sandığa gidenlerin oranı %85,7. En çok oyu %90,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %8,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 603 | 90,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 57 | 8,5 |
| Muharrem İnce | 5 | 0,8 |
| Sinan Oğan | 3 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 812, sandığa gidenlerin oranı %81,4. En çok oyu %93,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %6,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 609 | 93,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 44 | 6,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 810, sandığa gidenlerin oranı %85,7. En çok oyu %71,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %14,1 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 481 | 71,9 |
| MHP | 94 | 14,1 |
| CHP | 38 | 5,7 |
| YENİDEN REFAH | 13 | 1,9 |
| İYİ PARTİ | 13 | 1,9 |
| GENÇPARTİ | 4 | 0,6 |
| MEMLEKET | 4 | 0,6 |
| BBP | 3 | 0,5 |
| MİLLET | 1 | 0,1 |
| HAK-PAR | 1 | 0,1 |
| Diğer (7) | 7 | 1,1 |