Eşrefzade Mahallesi Haritası ve Nüfusu (İznik, Bursa)
Bursa ili İznik ilçesine bağlı Eşrefzade Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.090 kişi (TÜİK).
Eşrefzade Mahallesi, Bursa ilinin İznik ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Eşrefzade Mahallesi'nin haritası, İznik ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Eşrefzade Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.090 kişidir. 2007 yılında 2.673 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %90,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %35,8 ile Kağan Mehmet Usta (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Eşrefzade Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Eşrefzade Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.090 kişidir. 2007 yılında 2.673 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %90,4 arttı.
Eşrefzade Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Eşrefzade Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.090 | 1,9 |
| 2021 | 4.993 | 1,5 |
| 2020 | 4.920 | 2,9 |
| 2019 | 4.782 | 3,8 |
| 2018 | 4.605 | 6,4 |
| 2017 | 4.326 | 11,7 |
| 2016 | 3.874 | 10,7 |
| 2015 | 3.499 | 6,8 |
| 2014 | 3.276 | 4,8 |
| 2013 | 3.127 | 1,3 |
| 2012 | 3.087 | 1,6 |
| 2011 | 3.037 | 4,0 |
| 2010 | 2.921 | 2,5 |
| 2009 | 2.849 | 3,3 |
| 2008 | 2.758 | 3,2 |
| 2007 | 2.673 | - |
Eşrefzade Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Eşrefzade Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Eşrefzade Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.775, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %40,9 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %38,8 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 1.188 | 40,9 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 1.128 | 38,8 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 318 | 10,9 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 148 | 5,1 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 42 | 1,4 |
| İkram Akkaya | SAADET | 21 | 0,7 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 20 | 0,7 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 8 | 0,3 |
| Hasan Aydın | BTP | 8 | 0,3 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 7 | 0,2 |
| Diğer (7) | 17 | 0,6 |
İznik Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.775, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %35,8 ile Kağan Mehmet Usta (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %28,4 ile Zeynel Abidin Turan (YENİDEN REFAH) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Kağan Mehmet Usta | AK PARTİ | 1.032 | 35,8 |
| Zeynel Abidin Turan | YENİDEN REFAH | 819 | 28,4 |
| Ayan Özer | CHP | 484 | 16,8 |
| Mustafa Küçük | İYİ PARTİ | 440 | 15,3 |
| Fatma Genç | ZAFER PARTİSİ | 26 | 0,9 |
| Mehmet Baki Özmen | DEM Parti | 18 | 0,6 |
| - | Bağımsız | 11 | 0,4 |
| Murat Arslan | HÜDA PAR | 10 | 0,3 |
| Dinçer Erol | BTP | 9 | 0,3 |
| İsmet Ertürk | GELECEK PARTİSİ | 8 | 0,3 |
| Diğer (6) | 23 | 0,8 |
İznik Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.775, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %36,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,7 ile YENİDEN REFAH yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.033 | 36,1 |
| YENİDEN REFAH | 678 | 23,7 |
| CHP | 598 | 20,9 |
| İYİ PARTİ | 417 | 14,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 38 | 1,3 |
| DEM Parti | 20 | 0,7 |
| BÜYÜK BİRLİK | 18 | 0,6 |
| BTP | 14 | 0,5 |
| DSP | 12 | 0,4 |
| GELECEK PARTİSİ | 12 | 0,4 |
| Diğer (7) | 23 | 0,8 |
Eşrefzade Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Eşrefzade Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.773, sandığa gidenlerin oranı %89,3. En çok oyu %56,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.849 | 56,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.176 | 35,6 |
| Sinan Oğan | 254 | 7,7 |
| Muharrem İnce | 22 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.776, sandığa gidenlerin oranı %85,9. En çok oyu %59,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.901 | 59,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.293 | 40,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.773, sandığa gidenlerin oranı %89,3. En çok oyu %42,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %19,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.409 | 42,8 |
| CHP | 653 | 19,8 |
| İYİ PARTİ | 472 | 14,3 |
| YENİDEN REFAH | 207 | 6,3 |
| MHP | 202 | 6,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 139 | 4,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 65 | 2,0 |
| MEMLEKET | 55 | 1,7 |
| BBP | 19 | 0,6 |
| AP | 12 | 0,4 |
| Diğer (9) | 31 | 0,9 |