Karşıyaka Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kızılcahamam, Ankara)
Ankara ili Kızılcahamam ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.805 kişi (TÜİK).
Karşıyaka Mahallesi, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Karşıyaka Mahallesi'nin haritası, Kızılcahamam ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Karşıyaka Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.805 kişidir. 2007 yılında 4.175 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %32,8 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %49,6 ile Coşkun Ünal (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 1,595 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 2.805 |
Karşıyaka Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Karşıyaka Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.805 kişidir. 2007 yılında 4.175 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %32,8 azaldı.
Karşıyaka Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Karşıyaka Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.805 | 1,6 |
| 2021 | 2.760 | -0,8 |
| 2020 | 2.781 | -4,7 |
| 2019 | 2.918 | 3,3 |
| 2018 | 2.824 | -9,9 |
| 2017 | 3.134 | 1,5 |
| 2016 | 3.087 | -6,0 |
| 2015 | 3.283 | -4,4 |
| 2014 | 3.434 | 0,1 |
| 2013 | 3.432 | 0,0 |
| 2012 | 3.431 | -2,4 |
| 2011 | 3.515 | -8,0 |
| 2010 | 3.820 | -1,6 |
| 2009 | 3.883 | -4,7 |
| 2008 | 4.076 | -2,4 |
| 2007 | 4.175 | - |
Karşıyaka Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Karşıyaka Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Karşıyaka Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.015, sandığa gidenlerin oranı %83,6. En çok oyu %53,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %41,9 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 859 | 53,4 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 674 | 41,9 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 31 | 1,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 14 | 0,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 12 | 0,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 8 | 0,5 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 2 | 0,1 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 2 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 1 | 0,1 |
| Serkan Ünver | YTP | 1 | 0,1 |
| Diğer (5) | 5 | 0,3 |
Kızılcahamam Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.015, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %49,6 ile Coşkun Ünal (CHP) aldı, ikinci sırada %40,6 ile Süleyman Acar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Coşkun Ünal | CHP | 797 | 49,6 |
| Süleyman Acar | AK PARTİ | 652 | 40,6 |
| Seyfullah Köken | YENİDEN REFAH | 55 | 3,4 |
| - | Bağımsız | 47 | 2,9 |
| Veysel Üzmez | SAADET | 19 | 1,2 |
| Selçuk Kırmızı | İYİ PARTİ | 18 | 1,1 |
| Mustafa Çakır | ZAFER PARTİSİ | 7 | 0,4 |
| Semiha Tad | BTP | 4 | 0,2 |
| Sümeyra Yılmaz | HÜDA PAR | 2 | 0,1 |
| Mehmet Güven | DP | 2 | 0,1 |
| Diğer (3) | 3 | 0,2 |
Kızılcahamam Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.015, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %45,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %41,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 729 | 45,4 |
| AK PARTİ | 658 | 41,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 87 | 5,4 |
| YENİDEN REFAH | 64 | 4,0 |
| SAADET | 24 | 1,5 |
| İYİ PARTİ | 16 | 1,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 13 | 0,8 |
| BTP | 7 | 0,4 |
| DEVA PARTİSİ | 4 | 0,2 |
| DP | 3 | 0,2 |
| Diğer (2) | 2 | 0,1 |
Karşıyaka Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Karşıyaka Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.164, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %62,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %31,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.158 | 62,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 585 | 31,5 |
| Sinan Oğan | 105 | 5,7 |
| Muharrem İnce | 8 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.169, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %64,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.165 | 64,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 630 | 35,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.164, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %41,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %16,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 757 | 41,0 |
| CHP | 310 | 16,8 |
| İYİ PARTİ | 281 | 15,2 |
| MHP | 249 | 13,5 |
| YENİDEN REFAH | 76 | 4,1 |
| BBP | 53 | 2,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 44 | 2,4 |
| MEMLEKET | 11 | 0,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 8 | 0,4 |
| GENÇPARTİ | 4 | 0,2 |
| Diğer (10) | 20 | 1,1 |