Akçay Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kızılcahamam, Ankara)
Ankara ili Kızılcahamam ilçesine bağlı Akçay Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.729 kişi (TÜİK).
Akçay Mahallesi, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Akçay Mahallesi'nin haritası, Kızılcahamam ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Akçay Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.729 kişidir. 2007 yılında 5.355 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %7,0 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %48,2 ile Coşkun Ünal (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,486 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 5.729 |
Akçay Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Akçay Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.729 kişidir. 2007 yılında 5.355 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %7,0 arttı.
Akçay Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Akçay Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.729 | -1,4 |
| 2021 | 5.813 | -1,1 |
| 2020 | 5.878 | 6,5 |
| 2019 | 5.521 | 6,3 |
| 2018 | 5.195 | -5,7 |
| 2017 | 5.511 | 0,0 |
| 2016 | 5.509 | 3,7 |
| 2015 | 5.310 | 2,4 |
| 2014 | 5.185 | 1,0 |
| 2013 | 5.132 | -3,1 |
| 2012 | 5.294 | 1,9 |
| 2011 | 5.195 | 1,9 |
| 2010 | 5.098 | -3,2 |
| 2009 | 5.269 | -2,4 |
| 2008 | 5.399 | 0,8 |
| 2007 | 5.355 | - |
Akçay Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Akçay Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Akçay Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.058, sandığa gidenlerin oranı %83,0. En çok oyu %52,2 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %41,4 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.692 | 52,2 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.341 | 41,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 99 | 3,0 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 40 | 1,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 25 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 22 | 0,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 5 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 3 | 0,1 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 3 | 0,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 3 | 0,1 |
| Diğer (6) | 8 | 0,2 |
Kızılcahamam Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.058, sandığa gidenlerin oranı %83,0. En çok oyu %48,2 ile Coşkun Ünal (CHP) aldı, ikinci sırada %37,8 ile Süleyman Acar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Coşkun Ünal | CHP | 1.559 | 48,2 |
| Süleyman Acar | AK PARTİ | 1.222 | 37,8 |
| - | Bağımsız | 199 | 6,2 |
| Seyfullah Köken | YENİDEN REFAH | 123 | 3,8 |
| Selçuk Kırmızı | İYİ PARTİ | 41 | 1,3 |
| Veysel Üzmez | SAADET | 30 | 0,9 |
| Mustafa Çakır | ZAFER PARTİSİ | 21 | 0,7 |
| Sümeyra Yılmaz | HÜDA PAR | 17 | 0,5 |
| Semiha Tad | BTP | 6 | 0,2 |
| Mehmet Güven | DP | 6 | 0,2 |
| Diğer (4) | 9 | 0,3 |
Kızılcahamam Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.058, sandığa gidenlerin oranı %83,0. En çok oyu %43,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %39,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.413 | 43,9 |
| AK PARTİ | 1.261 | 39,2 |
| YENİDEN REFAH | 182 | 5,7 |
| BÜYÜK BİRLİK | 171 | 5,3 |
| İYİ PARTİ | 61 | 1,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 41 | 1,3 |
| SAADET | 41 | 1,3 |
| HÜDA PAR | 13 | 0,4 |
| BTP | 12 | 0,4 |
| EMEP | 8 | 0,2 |
| Diğer (7) | 13 | 0,4 |
Akçay Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Akçay Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.322, sandığa gidenlerin oranı %89,5. En çok oyu %59,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.243 | 59,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.253 | 33,1 |
| Sinan Oğan | 281 | 7,4 |
| Muharrem İnce | 13 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.325, sandığa gidenlerin oranı %86,2. En çok oyu %62,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %37,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.287 | 62,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.361 | 37,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.322, sandığa gidenlerin oranı %89,5. En çok oyu %38,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %16,9 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.463 | 38,5 |
| İYİ PARTİ | 641 | 16,9 |
| CHP | 618 | 16,3 |
| MHP | 536 | 14,1 |
| YENİDEN REFAH | 181 | 4,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 108 | 2,9 |
| BBP | 80 | 2,1 |
| MEMLEKET | 50 | 1,3 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 36 | 0,9 |
| TİP | 14 | 0,4 |
| Diğer (11) | 28 | 0,8 |