Kayalar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Kayalar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 9.248 kişi (TÜİK).
Kayalar Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kayalar Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kayalar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 9.248 kişidir. 2007 yılında 5.427 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %70,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %47,9 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,365 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 9.248 |
Kayalar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kayalar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 9.248 kişidir. 2007 yılında 5.427 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %70,4 arttı.
Kayalar Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kayalar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 9.248 | -1,3 |
| 2021 | 9.374 | 1,6 |
| 2020 | 9.226 | 6,1 |
| 2019 | 8.692 | 10,5 |
| 2018 | 7.863 | 4,3 |
| 2017 | 7.539 | 13,7 |
| 2016 | 6.628 | 13,4 |
| 2015 | 5.844 | 13,4 |
| 2014 | 5.153 | 20,4 |
| 2013 | 4.281 | 2,9 |
| 2012 | 4.159 | -7,5 |
| 2011 | 4.496 | -3,7 |
| 2010 | 4.669 | -4,0 |
| 2009 | 4.863 | -3,6 |
| 2008 | 5.043 | -7,1 |
| 2007 | 5.427 | - |
Kayalar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kayalar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kayalar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.675, sandığa gidenlerin oranı %80,2. En çok oyu %46,6 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %45,1 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 2.407 | 46,6 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 2.330 | 45,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 184 | 3,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 115 | 2,2 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 27 | 0,5 |
| Cafer Güneş | SAADET | 27 | 0,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 26 | 0,5 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 14 | 0,3 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 10 | 0,2 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 8 | 0,1 |
| Diğer (11) | 22 | 0,4 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.675, sandığa gidenlerin oranı %80,2. En çok oyu %47,9 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %41,0 ile Fethi Yaşar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 2.468 | 47,9 |
| Fethi Yaşar | CHP | 2.112 | 41,0 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 197 | 3,8 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 171 | 3,3 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 72 | 1,4 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 51 | 1,0 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 18 | 0,3 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 14 | 0,3 |
| Yılmaz Akgül | HÜDA PAR | 8 | 0,2 |
| Hadiye Kemeç | YTP | 7 | 0,1 |
| Diğer (9) | 32 | 0,6 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 6.675, sandığa gidenlerin oranı %80,1. En çok oyu %47,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %37,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.430 | 47,2 |
| CHP | 1.932 | 37,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 251 | 4,9 |
| YENİDEN REFAH | 241 | 4,7 |
| İYİ PARTİ | 105 | 2,0 |
| SAADET | 55 | 1,1 |
| DEM Parti | 40 | 0,8 |
| DEVA PARTİSİ | 21 | 0,4 |
| BTP | 16 | 0,3 |
| TİP | 10 | 0,2 |
| Diğer (12) | 47 | 0,9 |
Kayalar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kayalar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.750, sandığa gidenlerin oranı %92,5. En çok oyu %59,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.674 | 59,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.984 | 32,2 |
| Sinan Oğan | 475 | 7,7 |
| Muharrem İnce | 21 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.754, sandığa gidenlerin oranı %88,8. En çok oyu %63,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %37,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.720 | 63,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.180 | 37,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.750, sandığa gidenlerin oranı %92,5. En çok oyu %41,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %18,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.524 | 41,2 |
| CHP | 1.121 | 18,3 |
| MHP | 776 | 12,7 |
| İYİ PARTİ | 742 | 12,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 271 | 4,4 |
| YENİDEN REFAH | 264 | 4,3 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 117 | 1,9 |
| TİP | 78 | 1,3 |
| BBP | 74 | 1,2 |
| MEMLEKET | 63 | 1,0 |
| Diğer (13) | 59 | 1,0 |