Sanayi Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Şereflikoçhisar, Ankara)
Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Sanayi Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.545 kişi (TÜİK).
Sanayi Mahallesi, Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Sanayi Mahallesi'nin haritası, Şereflikoçhisar ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Sanayi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.545 kişidir. 2007 yılında 2.153 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %28,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %57,8 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 4,074 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 1.545 |
Sanayi Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Sanayi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.545 kişidir. 2007 yılında 2.153 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %28,2 azaldı.
Sanayi Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Sanayi Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.545 | -3,7 |
| 2021 | 1.605 | 1,7 |
| 2020 | 1.578 | -7,5 |
| 2019 | 1.706 | -13,1 |
| 2018 | 1.963 | -2,7 |
| 2017 | 2.017 | 0,1 |
| 2016 | 2.014 | -8,7 |
| 2015 | 2.205 | 3,5 |
| 2014 | 2.130 | -6,2 |
| 2013 | 2.270 | 24,9 |
| 2012 | 1.817 | -7,9 |
| 2011 | 1.972 | -0,3 |
| 2010 | 1.977 | -3,9 |
| 2009 | 2.058 | 1,2 |
| 2008 | 2.033 | -5,6 |
| 2007 | 2.153 | - |
Sanayi Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Sanayi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Sanayi Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.093, sandığa gidenlerin oranı %75,2. En çok oyu %59,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %33,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 455 | 59,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 259 | 33,6 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 21 | 2,7 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 11 | 1,4 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 7 | 0,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 6 | 0,8 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 2 | 0,3 |
| Serkan Ünver | YTP | 2 | 0,3 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 2 | 0,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 2 | 0,3 |
| Diğer (4) | 4 | 0,5 |
Şereflikoçhisar Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.093, sandığa gidenlerin oranı %75,2. En çok oyu %57,8 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı, ikinci sırada %30,4 ile Memiş Çelik (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Koçak | CHP | 436 | 57,8 |
| Memiş Çelik | AK PARTİ | 229 | 30,4 |
| Muhammet Doğan | YENİDEN REFAH | 42 | 5,6 |
| Mahmut Celal Ünsal | MEMLEKET | 15 | 2,0 |
| Önder İldeş | DEVA PARTİSİ | 11 | 1,5 |
| Avni Yıldırım | İYİ PARTİ | 6 | 0,8 |
| Şükran Doğan | EMEP | 3 | 0,4 |
| Fahri Tuna | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Beyhan Güler Yılmaz | GELECEK PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Cemal Kişi | HÜDA PAR | 2 | 0,3 |
| Diğer (5) | 6 | 0,8 |
Şereflikoçhisar Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.093, sandığa gidenlerin oranı %75,2. En çok oyu %54,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 410 | 54,8 |
| AK PARTİ | 238 | 31,8 |
| YENİDEN REFAH | 31 | 4,1 |
| DEVA PARTİSİ | 20 | 2,7 |
| MEMLEKET | 18 | 2,4 |
| İYİ PARTİ | 11 | 1,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 4 | 0,5 |
| GELECEK PARTİSİ | 4 | 0,5 |
| BTP | 3 | 0,4 |
| EMEP | 2 | 0,3 |
| Diğer (5) | 7 | 0,9 |
Sanayi Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Sanayi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.087, sandığa gidenlerin oranı %81,7. En çok oyu %65,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %28,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 559 | 65,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 240 | 28,2 |
| Sinan Oğan | 45 | 5,3 |
| Muharrem İnce | 6 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.088, sandığa gidenlerin oranı %79,3. En çok oyu %68,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %31,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 581 | 68,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 266 | 31,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.087, sandığa gidenlerin oranı %81,7. En çok oyu %46,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %19,7 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 393 | 46,4 |
| CHP | 167 | 19,7 |
| MHP | 143 | 16,9 |
| İYİ PARTİ | 74 | 8,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 17 | 2,0 |
| MEMLEKET | 9 | 1,1 |
| YENİDEN REFAH | 8 | 0,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 7 | 0,8 |
| BBP | 6 | 0,7 |
| GENÇPARTİ | 4 | 0,5 |
| Diğer (7) | 11 | 1,3 |