Törekent Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sincan, Ankara)
Ankara ili Sincan ilçesine bağlı Törekent Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 13.302 kişi (TÜİK).
Törekent Mahallesi, Ankara ilinin Sincan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Törekent Mahallesi'nin haritası, Sincan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Törekent Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 13.302 kişidir. 2007 yılında 7.638 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %74,2 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %45,5 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Törekent Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Törekent Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 13.302 kişidir. 2007 yılında 7.638 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %74,2 arttı.
Törekent Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Törekent Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 13.302 | 1,4 |
| 2021 | 13.124 | 9,2 |
| 2020 | 12.022 | 22,2 |
| 2019 | 9.836 | 4,8 |
| 2018 | 9.386 | -1,4 |
| 2017 | 9.519 | 2,1 |
| 2016 | 9.321 | -0,2 |
| 2015 | 9.341 | -1,7 |
| 2014 | 9.500 | -0,8 |
| 2013 | 9.576 | 1,4 |
| 2012 | 9.446 | 3,1 |
| 2011 | 9.163 | 1,3 |
| 2010 | 9.049 | 2,4 |
| 2009 | 8.833 | 5,5 |
| 2008 | 8.369 | 9,6 |
| 2007 | 7.638 | - |
Törekent Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Törekent Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Törekent Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 10.261, sandığa gidenlerin oranı %79,1. En çok oyu %47,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %42,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 3.717 | 47,4 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 3.341 | 42,6 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 298 | 3,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 146 | 1,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 120 | 1,5 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 76 | 1,0 |
| Cafer Güneş | SAADET | 57 | 0,7 |
| Salih Koç | MİLLET | 17 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 16 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 11 | 0,1 |
| Diğer (9) | 43 | 0,6 |
Sincan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 10.261, sandığa gidenlerin oranı %79,1. En çok oyu %45,5 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %28,4 ile Veysel Alkan (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Murat Ercan | AK PARTİ | 3.557 | 45,5 |
| Veysel Alkan | CHP | 2.221 | 28,4 |
| Fatih Koca | İYİ PARTİ | 935 | 12,0 |
| Melih Güner | YENİDEN REFAH | 415 | 5,3 |
| Caner Gökçe | ZAFER PARTİSİ | 263 | 3,4 |
| Öztürk Korkmaz | SAADET | 115 | 1,5 |
| Nevroz Bulak | DEM Parti | 74 | 0,9 |
| Ali Osman Gürkan | BÜYÜK BİRLİK | 59 | 0,8 |
| Yakup Engin | DEVA PARTİSİ | 32 | 0,4 |
| Muzaffer Ademi | BTP | 26 | 0,3 |
| Diğer (13) | 118 | 1,5 |
Sincan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 10.261, sandığa gidenlerin oranı %79,1. En çok oyu %44,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %30,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.451 | 44,4 |
| CHP | 2.393 | 30,8 |
| İYİ PARTİ | 667 | 8,6 |
| YENİDEN REFAH | 435 | 5,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 348 | 4,5 |
| SAADET | 109 | 1,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 86 | 1,1 |
| DEM Parti | 86 | 1,1 |
| BTP | 35 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 33 | 0,4 |
| Diğer (12) | 134 | 1,7 |
Törekent Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Törekent Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.841, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %57,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.128 | 57,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.963 | 33,4 |
| Sinan Oğan | 757 | 8,5 |
| Muharrem İnce | 27 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.850, sandığa gidenlerin oranı %87,8. En çok oyu %61,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %38,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.245 | 61,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.276 | 38,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.841, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %39,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.482 | 39,3 |
| CHP | 1.519 | 17,1 |
| İYİ PARTİ | 1.211 | 13,7 |
| MHP | 1.125 | 12,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 381 | 4,3 |
| YENİDEN REFAH | 332 | 3,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 201 | 2,3 |
| BBP | 167 | 1,9 |
| TİP | 108 | 1,2 |
| MEMLEKET | 97 | 1,1 |
| Diğer (13) | 160 | 1,8 |