Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çankaya, Ankara)
Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 272 kişi (TÜİK).
Cumhuriyet Mahallesi, Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, Çankaya ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 272 kişidir. 2007 yılında 76 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %257,9 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %66,7 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 272 kişidir. 2007 yılında 76 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %257,9 arttı.
Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 272 | 123,0 |
| 2021 | 122 | 14,0 |
| 2020 | 107 | 13,8 |
| 2019 | 94 | -7,8 |
| 2018 | 102 | 10,9 |
| 2017 | 92 | 3,4 |
| 2016 | 89 | 4,7 |
| 2015 | 85 | -8,6 |
| 2014 | 93 | -9,7 |
| 2013 | 103 | -21,4 |
| 2012 | 131 | -6,4 |
| 2011 | 140 | 9,4 |
| 2010 | 128 | 11,3 |
| 2009 | 115 | 19,8 |
| 2008 | 96 | 26,3 |
| 2007 | 76 | - |
Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 83, sandığa gidenlerin oranı %73,5. En çok oyu %82,5 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %10,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 47 | 82,5 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 6 | 10,5 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 2 | 3,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 1 | 1,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 1 | 1,8 |
Çankaya Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 83, sandığa gidenlerin oranı %73,5. En çok oyu %66,7 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı, ikinci sırada %9,3 ile Duhan Kalkan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Hüseyin Can Güner | CHP | 36 | 66,7 |
| Duhan Kalkan | AK PARTİ | 5 | 9,3 |
| İrfan Değirmenci | TİP | 4 | 7,4 |
| Osman Topal | İYİ PARTİ | 2 | 3,7 |
| Esmaül Hüsna Aslan | ZAFER PARTİSİ | 2 | 3,7 |
| İlknur Başer | SOL PARTİ | 1 | 1,9 |
| Erol Koçoğlu | BÜYÜK BİRLİK | 1 | 1,9 |
| Mustafa Erikli | YENİDEN REFAH | 1 | 1,9 |
| Çisel Demirkan Sakallı | TKP | 1 | 1,9 |
| Selin Karsak Karaduman | DEVA PARTİSİ | 1 | 1,9 |
Çankaya Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 83, sandığa gidenlerin oranı %73,5. En çok oyu %66,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %13,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 36 | 66,7 |
| AK PARTİ | 7 | 13,0 |
| TİP | 3 | 5,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 2 | 3,7 |
| İYİ PARTİ | 1 | 1,9 |
| SOL PARTİ | 1 | 1,9 |
| BÜYÜK BİRLİK | 1 | 1,9 |
| YENİDEN REFAH | 1 | 1,9 |
| TKP | 1 | 1,9 |
| DEVA PARTİSİ | 1 | 1,9 |
Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 90, sandığa gidenlerin oranı %87,8. En çok oyu %75,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %21,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 59 | 75,6 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 17 | 21,8 |
| Sinan Oğan | 2 | 2,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 90, sandığa gidenlerin oranı %84,4. En çok oyu %76,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %23,7 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 58 | 76,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 18 | 23,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 90, sandığa gidenlerin oranı %87,8. En çok oyu %58,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %16,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 46 | 58,2 |
| AK PARTİ | 13 | 16,5 |
| İYİ PARTİ | 9 | 11,4 |
| MHP | 3 | 3,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 3 | 3,8 |
| HAK-PAR | 1 | 1,3 |
| TKH | 1 | 1,3 |
| BBP | 1 | 1,3 |
| YENİDEN REFAH | 1 | 1,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 1 | 1,3 |