Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kahramankazan, Ankara)
Ankara ili Kahramankazan ilçesine bağlı Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 458 kişi (TÜİK).
Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi, Ankara ilinin Kahramankazan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi'nin haritası, Kahramankazan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 458 kişidir. 2007 yılında 688 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %33,4 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %50,0 ile Serhat Oğuz (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 3,768 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 458 |
Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 458 kişidir. 2007 yılında 688 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %33,4 azaldı.
Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 458 | -5,6 |
| 2021 | 485 | -7,8 |
| 2020 | 526 | -4,5 |
| 2019 | 551 | -0,2 |
| 2018 | 552 | 18,7 |
| 2017 | 465 | -20,8 |
| 2016 | 587 | -1,3 |
| 2015 | 595 | -2,3 |
| 2014 | 609 | -4,4 |
| 2013 | 637 | -2,5 |
| 2012 | 653 | -7,0 |
| 2011 | 702 | -1,0 |
| 2010 | 709 | -0,8 |
| 2009 | 715 | -0,8 |
| 2008 | 721 | 4,8 |
| 2007 | 688 | - |
Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 405, sandığa gidenlerin oranı %88,6. En çok oyu %49,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %42,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 156 | 49,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 135 | 42,5 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 14 | 4,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 4 | 1,3 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,9 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 2 | 0,6 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 1 | 0,3 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 1 | 0,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 1 | 0,3 |
| Mustafa Sanğu | Bağımsız | 1 | 0,3 |
Kahramankazan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 405, sandığa gidenlerin oranı %88,4. En çok oyu %50,0 ile Serhat Oğuz (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %42,2 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Serhat Oğuz | AK PARTİ | 154 | 50,0 |
| Selim Çırpanoğlu | CHP | 130 | 42,2 |
| Mehmet Ali Uysal | YENİDEN REFAH | 9 | 2,9 |
| Ecevit Akbaba | DSP | 3 | 1,0 |
| Ali Şaybak | SAADET | 3 | 1,0 |
| Fatma Gülümser Birol | İYİ PARTİ | 2 | 0,7 |
| Emre Yılmaz | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,7 |
| Engin Dilbaz | HÜDA PAR | 2 | 0,7 |
| Lerzan Sencer Tiryakioğlu | MEMLEKET | 1 | 0,3 |
| Arda Yavuz | TKP | 1 | 0,3 |
| Diğer (1) | 1 | 0,3 |
Kahramankazan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 405, sandığa gidenlerin oranı %88,4. En çok oyu %47,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %39,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 150 | 47,5 |
| CHP | 124 | 39,2 |
| YENİDEN REFAH | 17 | 5,4 |
| İYİ PARTİ | 7 | 2,2 |
| SAADET | 5 | 1,6 |
| DSP | 4 | 1,3 |
| HÜDA PAR | 4 | 1,3 |
| SOL PARTİ | 1 | 0,3 |
| BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,3 |
| MEMLEKET | 1 | 0,3 |
| Diğer (2) | 2 | 0,6 |
Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 358, sandığa gidenlerin oranı %85,5. En çok oyu %75,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %13,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 224 | 75,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 41 | 13,8 |
| Sinan Oğan | 28 | 9,5 |
| Muharrem İnce | 3 | 1,0 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 359, sandığa gidenlerin oranı %85,5. En çok oyu %81,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %19,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 238 | 81,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 56 | 19,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 358, sandığa gidenlerin oranı %85,5. En çok oyu %51,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,9 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 149 | 51,2 |
| MHP | 52 | 17,9 |
| YENİDEN REFAH | 25 | 8,6 |
| CHP | 24 | 8,2 |
| İYİ PARTİ | 22 | 7,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 5 | 1,7 |
| MEMLEKET | 3 | 1,0 |
| MİLLET | 2 | 0,7 |
| ANAP | 2 | 0,7 |
| AP | 2 | 0,7 |
| Diğer (1) | 1 | 0,3 |