Saraycık Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sincan, Ankara)
Ankara ili Sincan ilçesine bağlı Saraycık Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 18.662 kişi (TÜİK).
Saraycık Mahallesi, Ankara ilinin Sincan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Saraycık Mahallesi'nin haritası, Sincan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Saraycık Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.662 kişidir. 2007 yılında 7.732 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %141,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %42,9 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Saraycık Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Saraycık Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.662 kişidir. 2007 yılında 7.732 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %141,4 arttı.
Saraycık Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Saraycık Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 18.662 | 6,0 |
| 2021 | 17.606 | 45,4 |
| 2020 | 12.112 | 100,5 |
| 2019 | 6.040 | 127,1 |
| 2018 | 2.660 | -1,1 |
| 2017 | 2.690 | -36,8 |
| 2016 | 4.255 | -22,5 |
| 2015 | 5.487 | -9,3 |
| 2014 | 6.049 | -5,7 |
| 2013 | 6.415 | -2,9 |
| 2012 | 6.604 | -1,1 |
| 2011 | 6.678 | -6,1 |
| 2010 | 7.113 | -5,4 |
| 2009 | 7.522 | -4,2 |
| 2008 | 7.854 | 1,6 |
| 2007 | 7.732 | - |
Saraycık Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Saraycık Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Saraycık Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 14.098, sandığa gidenlerin oranı %77,4. En çok oyu %47,2 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %41,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 4.973 | 47,2 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 4.396 | 41,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 546 | 5,2 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 198 | 1,9 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 178 | 1,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 82 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 72 | 0,7 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 17 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 15 | 0,1 |
| Serkan Ünver | YTP | 12 | 0,1 |
| Diğer (14) | 49 | 0,5 |
Sincan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 14.098, sandığa gidenlerin oranı %77,4. En çok oyu %42,9 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %27,5 ile Veysel Alkan (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Murat Ercan | AK PARTİ | 4.523 | 42,9 |
| Veysel Alkan | CHP | 2.900 | 27,5 |
| Fatih Koca | İYİ PARTİ | 1.607 | 15,2 |
| Melih Güner | YENİDEN REFAH | 718 | 6,8 |
| Caner Gökçe | ZAFER PARTİSİ | 335 | 3,2 |
| Nevroz Bulak | DEM Parti | 105 | 1,0 |
| Öztürk Korkmaz | SAADET | 96 | 0,9 |
| Ali Osman Gürkan | BÜYÜK BİRLİK | 95 | 0,9 |
| Muzaffer Ademi | BTP | 33 | 0,3 |
| Ziya Kirzuk | MEMLEKET | 23 | 0,2 |
| Diğer (13) | 107 | 1,0 |
Sincan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 14.098, sandığa gidenlerin oranı %77,5. En çok oyu %43,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %30,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 4.548 | 43,2 |
| CHP | 3.156 | 30,0 |
| İYİ PARTİ | 1.023 | 9,7 |
| YENİDEN REFAH | 793 | 7,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 431 | 4,1 |
| DEM Parti | 136 | 1,3 |
| BÜYÜK BİRLİK | 130 | 1,2 |
| SAADET | 96 | 0,9 |
| BTP | 49 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 34 | 0,3 |
| Diğer (12) | 123 | 1,2 |
Saraycık Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Saraycık Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.471, sandığa gidenlerin oranı %92,8. En çok oyu %59,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %30,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 7.387 | 59,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.764 | 30,5 |
| Sinan Oğan | 1.144 | 9,3 |
| Muharrem İnce | 32 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.480, sandığa gidenlerin oranı %88,6. En çok oyu %64,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 7.589 | 64,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.186 | 35,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.471, sandığa gidenlerin oranı %92,8. En çok oyu %40,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %15,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 5.003 | 40,7 |
| CHP | 1.944 | 15,8 |
| MHP | 1.620 | 13,2 |
| İYİ PARTİ | 1.458 | 11,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 566 | 4,6 |
| YENİDEN REFAH | 521 | 4,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 337 | 2,7 |
| BBP | 303 | 2,5 |
| MEMLEKET | 155 | 1,3 |
| TİP | 152 | 1,2 |
| Diğer (13) | 132 | 1,1 |