Şapçı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mustafakemalpaşa, Bursa)
Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Şapçı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 195 kişi (TÜİK).
Şapçı Mahallesi, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şapçı Mahallesi'nin haritası, Mustafakemalpaşa ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şapçı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 195 kişidir. 2013 yılında 234 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %16,7 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %51,6 ile Ahmet Beygirci (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 21,004 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 195 |
Şapçı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şapçı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 195 kişidir. 2013 yılında 234 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %16,7 azaldı.
Şapçı Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Şapçı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 195 | -4,4 |
| 2021 | 204 | 1,0 |
| 2020 | 202 | 2,0 |
| 2019 | 198 | -1,0 |
| 2018 | 200 | -0,5 |
| 2017 | 201 | -6,5 |
| 2016 | 215 | -1,8 |
| 2015 | 219 | -6,4 |
| 2014 | 234 | 0,0 |
| 2013 | 234 | - |
Şapçı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şapçı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şapçı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 181, sandığa gidenlerin oranı %92,3. En çok oyu %58,0 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %34,6 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 94 | 58,0 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 56 | 34,6 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 5 | 3,1 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,2 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 1 | 0,6 |
| Mahmut Bayram | DSP | 1 | 0,6 |
| Hasan Aydın | BTP | 1 | 0,6 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,6 |
| İkram Akkaya | SAADET | 1 | 0,6 |
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 181, sandığa gidenlerin oranı %92,3. En çok oyu %51,6 ile Ahmet Beygirci (MHP) aldı, ikinci sırada %35,2 ile Şükrü Erdem (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ahmet Beygirci | MHP | 82 | 51,6 |
| Şükrü Erdem | CHP | 56 | 35,2 |
| İsa Söğüt | İYİ PARTİ | 7 | 4,4 |
| Sedat Sevim | YENİDEN REFAH | 7 | 4,4 |
| Salim Demiray | DSP | 2 | 1,3 |
| Emine Güven | ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,3 |
| Necip Albayrak | BTP | 1 | 0,6 |
| Özlem Bayraktar | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,6 |
| Burak Çelik | SAADET | 1 | 0,6 |
Mustafakemalpaşa Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 181, sandığa gidenlerin oranı %92,3. En çok oyu %52,8 ile MHP aldı, ikinci sırada %30,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 84 | 52,8 |
| CHP | 49 | 30,8 |
| YENİDEN REFAH | 9 | 5,7 |
| İYİ PARTİ | 7 | 4,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,9 |
| BTP | 2 | 1,3 |
| SOL PARTİ | 1 | 0,6 |
| DSP | 1 | 0,6 |
| DEM Parti | 1 | 0,6 |
| DEVA PARTİSİ | 1 | 0,6 |
| Diğer (1) | 1 | 0,6 |
Şapçı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şapçı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 181, sandığa gidenlerin oranı %94,5. En çok oyu %67,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %21,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 114 | 67,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 37 | 21,9 |
| Sinan Oğan | 17 | 10,1 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 181, sandığa gidenlerin oranı %91,7. En çok oyu %76,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %23,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 124 | 76,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 39 | 23,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 181, sandığa gidenlerin oranı %94,5. En çok oyu %35,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %32,9 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 59 | 35,3 |
| MHP | 55 | 32,9 |
| CHP | 22 | 13,2 |
| İYİ PARTİ | 12 | 7,2 |
| YENİDEN REFAH | 7 | 4,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 4 | 2,4 |
| MEMLEKET | 2 | 1,2 |
| AB | 1 | 0,6 |
| AP | 1 | 0,6 |