Kanuni Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Keçiören, Ankara)
Ankara ili Keçiören ilçesine bağlı Kanuni Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 31.408 kişi (TÜİK).
Kanuni Mahallesi, Ankara ilinin Keçiören ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kanuni Mahallesi'nin haritası, Keçiören ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kanuni Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 31.408 kişidir. 2007 yılında 12.270 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %156,0 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %45,2 ile Zafer Çoktan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Kanuni Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kanuni Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 31.408 kişidir. 2007 yılında 12.270 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %156,0 arttı.
Kanuni Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kanuni Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 31.408 | 1,9 |
| 2021 | 30.826 | 1,2 |
| 2020 | 30.454 | 2,1 |
| 2019 | 29.839 | 4,9 |
| 2018 | 28.439 | 1,3 |
| 2017 | 28.079 | 8,4 |
| 2016 | 25.899 | 11,0 |
| 2015 | 23.340 | 12,4 |
| 2014 | 20.767 | 8,0 |
| 2013 | 19.233 | 6,5 |
| 2012 | 18.065 | 5,1 |
| 2011 | 17.186 | 6,5 |
| 2010 | 16.135 | 8,4 |
| 2009 | 14.887 | 7,8 |
| 2008 | 13.808 | 12,5 |
| 2007 | 12.270 | - |
Kanuni Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kanuni Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kanuni Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 22.197, sandığa gidenlerin oranı %73,9. En çok oyu %47,9 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %43,0 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 7.566 | 47,9 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 6.785 | 43,0 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 720 | 4,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 205 | 1,3 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 172 | 1,1 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 127 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 72 | 0,5 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 21 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 20 | 0,1 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 17 | 0,1 |
| Diğer (14) | 87 | 0,5 |
Keçiören Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 22.197, sandığa gidenlerin oranı %73,9. En çok oyu %45,2 ile Zafer Çoktan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %40,4 ile Mesut Özarslan (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zafer Çoktan | AK PARTİ | 7.109 | 45,2 |
| Mesut Özarslan | CHP | 6.353 | 40,4 |
| Sait Ali Arslan | YENİDEN REFAH | 954 | 6,1 |
| Kemal Babuccu | İYİ PARTİ | 317 | 2,0 |
| Adem Öztürk | ZAFER PARTİSİ | 304 | 1,9 |
| Sadık Yıldız | DEM Parti | 256 | 1,6 |
| Süleyman Tekbaş | SAADET | 89 | 0,6 |
| Bekir Er | BÜYÜK BİRLİK | 88 | 0,6 |
| Turgay Cabar | MEMLEKET | 43 | 0,3 |
| Hamza Aydoğdu | DEVA PARTİSİ | 30 | 0,2 |
| Diğer (16) | 171 | 1,1 |
Keçiören Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 22.197, sandığa gidenlerin oranı %73,9. En çok oyu %44,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %37,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 6.955 | 44,2 |
| CHP | 5.938 | 37,8 |
| YENİDEN REFAH | 1.077 | 6,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 421 | 2,7 |
| İYİ PARTİ | 356 | 2,3 |
| DEM Parti | 323 | 2,1 |
| BÜYÜK BİRLİK | 173 | 1,1 |
| SAADET | 105 | 0,7 |
| BTP | 54 | 0,3 |
| DEVA PARTİSİ | 44 | 0,3 |
| Diğer (17) | 270 | 1,7 |
Kanuni Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kanuni Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 22.221, sandığa gidenlerin oranı %89,4. En çok oyu %64,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %28,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 12.603 | 64,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.587 | 28,6 |
| Sinan Oğan | 1.276 | 6,5 |
| Muharrem İnce | 58 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 22.252, sandığa gidenlerin oranı %85,4. En çok oyu %67,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 12.743 | 67,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.028 | 32,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 22.221, sandığa gidenlerin oranı %89,4. En çok oyu %46,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %15,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 9.055 | 46,6 |
| CHP | 2.956 | 15,2 |
| MHP | 2.342 | 12,1 |
| İYİ PARTİ | 1.596 | 8,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 965 | 5,0 |
| YENİDEN REFAH | 775 | 4,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 662 | 3,4 |
| BBP | 260 | 1,3 |
| MEMLEKET | 190 | 1,0 |
| TİP | 189 | 1,0 |
| Diğer (16) | 212 | 1,1 |