Karşıyaka Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Keçiören, Ankara)
Ankara ili Keçiören ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 7.502 kişi (TÜİK).
Karşıyaka Mahallesi, Ankara ilinin Keçiören ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Karşıyaka Mahallesi'nin haritası, Keçiören ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Karşıyaka Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.502 kişidir. 2007 yılında 4.035 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %85,9 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %44,9 ile Zafer Çoktan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Karşıyaka Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Karşıyaka Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.502 kişidir. 2007 yılında 4.035 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %85,9 arttı.
Karşıyaka Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Karşıyaka Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 7.502 | 8,1 |
| 2021 | 6.937 | 5,2 |
| 2020 | 6.592 | 1,1 |
| 2019 | 6.520 | 4,2 |
| 2018 | 6.255 | -0,0 |
| 2017 | 6.257 | 2,2 |
| 2016 | 6.122 | 0,5 |
| 2015 | 6.092 | 1,9 |
| 2014 | 5.980 | 5,8 |
| 2013 | 5.653 | 3,3 |
| 2012 | 5.474 | 5,2 |
| 2011 | 5.201 | 5,8 |
| 2010 | 4.915 | 9,2 |
| 2009 | 4.501 | 7,3 |
| 2008 | 4.194 | 3,9 |
| 2007 | 4.035 | - |
Karşıyaka Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Karşıyaka Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Karşıyaka Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.880, sandığa gidenlerin oranı %71,2. En çok oyu %47,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %42,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.875 | 47,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.695 | 42,5 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 204 | 5,1 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 65 | 1,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 51 | 1,3 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 36 | 0,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 23 | 0,6 |
| Salih Koç | MİLLET | 8 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 6 | 0,1 |
| Serkan Ünver | YTP | 5 | 0,1 |
| Diğer (10) | 16 | 0,4 |
Keçiören Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.880, sandığa gidenlerin oranı %71,2. En çok oyu %44,9 ile Zafer Çoktan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %39,9 ile Mesut Özarslan (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zafer Çoktan | AK PARTİ | 1.786 | 44,9 |
| Mesut Özarslan | CHP | 1.590 | 39,9 |
| Sait Ali Arslan | YENİDEN REFAH | 254 | 6,4 |
| Sadık Yıldız | DEM Parti | 82 | 2,1 |
| Adem Öztürk | ZAFER PARTİSİ | 77 | 1,9 |
| Kemal Babuccu | İYİ PARTİ | 64 | 1,6 |
| Süleyman Tekbaş | SAADET | 30 | 0,8 |
| Bekir Er | BÜYÜK BİRLİK | 25 | 0,6 |
| Burak Karataşoğlu | BTP | 13 | 0,3 |
| Mustafa Demir | MİLLET | 11 | 0,3 |
| Diğer (16) | 49 | 1,3 |
Keçiören Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 5.880, sandığa gidenlerin oranı %71,2. En çok oyu %45,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %37,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.783 | 45,0 |
| CHP | 1.499 | 37,8 |
| YENİDEN REFAH | 272 | 6,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 100 | 2,5 |
| DEM Parti | 88 | 2,2 |
| İYİ PARTİ | 66 | 1,7 |
| BÜYÜK BİRLİK | 33 | 0,8 |
| SAADET | 33 | 0,8 |
| BTP | 21 | 0,5 |
| DSP | 12 | 0,3 |
| Diğer (14) | 58 | 1,5 |
Karşıyaka Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Karşıyaka Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.641, sandığa gidenlerin oranı %88,2. En çok oyu %65,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %28,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.177 | 65,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.400 | 28,7 |
| Sinan Oğan | 295 | 6,0 |
| Muharrem İnce | 13 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.645, sandığa gidenlerin oranı %84,6. En çok oyu %68,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %31,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.220 | 68,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.483 | 31,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.641, sandığa gidenlerin oranı %88,2. En çok oyu %43,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %14,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.134 | 43,9 |
| CHP | 706 | 14,5 |
| MHP | 700 | 14,4 |
| İYİ PARTİ | 411 | 8,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 254 | 5,2 |
| YENİDEN REFAH | 207 | 4,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 161 | 3,3 |
| BBP | 70 | 1,4 |
| MEMLEKET | 42 | 0,9 |
| TİP | 42 | 0,9 |
| Diğer (14) | 71 | 1,5 |