Anadolu Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Anadolu Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 7.104 kişi (TÜİK).
Anadolu Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Anadolu Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Anadolu Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.104 kişidir. 2007 yılında 9.378 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %24,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %41,7 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Anadolu Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Anadolu Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.104 kişidir. 2007 yılında 9.378 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %24,2 azaldı.
Anadolu Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Anadolu Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 7.104 | -2,1 |
| 2021 | 7.256 | -4,7 |
| 2020 | 7.611 | -2,1 |
| 2019 | 7.772 | -3,9 |
| 2018 | 8.086 | -2,3 |
| 2017 | 8.275 | -0,8 |
| 2016 | 8.343 | 0,8 |
| 2015 | 8.277 | -1,5 |
| 2014 | 8.406 | -1,5 |
| 2013 | 8.532 | -1,6 |
| 2012 | 8.674 | -3,7 |
| 2011 | 9.006 | 0,2 |
| 2010 | 8.992 | -1,8 |
| 2009 | 9.155 | -1,4 |
| 2008 | 9.288 | -1,0 |
| 2007 | 9.378 | - |
Anadolu Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Anadolu Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Anadolu Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.747, sandığa gidenlerin oranı %71,9. En çok oyu %45,6 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %24,0 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 1.474 | 45,6 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 777 | 24,0 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 748 | 23,1 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 76 | 2,4 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 65 | 2,0 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 32 | 1,0 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 14 | 0,4 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 12 | 0,4 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 9 | 0,3 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 6 | 0,2 |
| Diğer (12) | 22 | 0,7 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.747, sandığa gidenlerin oranı %71,9. En çok oyu %41,7 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı, ikinci sırada %25,4 ile İbrahim Kocaman (DEM Parti) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ali Demirçalı | CHP | 1.333 | 41,7 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 813 | 25,4 |
| Halil Nacar | AK PARTİ | 747 | 23,4 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 107 | 3,4 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 76 | 2,4 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 36 | 1,1 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 17 | 0,5 |
| Aziz Kandemir | GELECEK PARTİSİ | 12 | 0,4 |
| Osman Söyler | SAADET | 10 | 0,3 |
| Cihan Aydar | TİP | 9 | 0,3 |
| Diğer (9) | 35 | 1,1 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.747, sandığa gidenlerin oranı %71,9. En çok oyu %40,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %26,8 ile DEM Parti yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.281 | 40,5 |
| DEM Parti | 848 | 26,8 |
| AK PARTİ | 721 | 22,8 |
| HÜDA PAR | 99 | 3,1 |
| YENİDEN REFAH | 80 | 2,5 |
| İYİ PARTİ | 47 | 1,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 22 | 0,7 |
| TİP | 15 | 0,5 |
| GELECEK PARTİSİ | 10 | 0,3 |
| SAADET | 7 | 0,2 |
| Diğer (9) | 36 | 1,2 |
Anadolu Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Anadolu Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.772, sandığa gidenlerin oranı %83,7. En çok oyu %64,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %34,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.476 | 64,0 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.333 | 34,4 |
| Sinan Oğan | 48 | 1,2 |
| Muharrem İnce | 15 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.773, sandığa gidenlerin oranı %81,1. En çok oyu %65,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %34,6 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.490 | 65,4 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.316 | 34,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.772, sandığa gidenlerin oranı %83,8. En çok oyu %33,2 ile YEŞİL SOL PARTİ aldı, ikinci sırada %27,7 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| YEŞİL SOL PARTİ | 1.278 | 33,2 |
| AK PARTİ | 1.067 | 27,7 |
| CHP | 1.023 | 26,6 |
| İYİ PARTİ | 109 | 2,8 |
| MHP | 101 | 2,6 |
| TİP | 87 | 2,3 |
| YENİDEN REFAH | 56 | 1,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 23 | 0,6 |
| MEMLEKET | 16 | 0,4 |
| SOL PARTİ | 15 | 0,4 |
| Diğer (8) | 38 | 1,0 |