Özgür Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Özgür Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 4.859 kişi (TÜİK).
Özgür Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Özgür Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Özgür Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.859 kişidir. 2007 yılında 4.514 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %7,6 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %43,3 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Özgür Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Özgür Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.859 kişidir. 2007 yılında 4.514 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %7,6 arttı.
Özgür Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Özgür Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 4.859 | 3,6 |
| 2021 | 4.692 | -3,5 |
| 2020 | 4.860 | 1,7 |
| 2019 | 4.779 | 0,7 |
| 2018 | 4.747 | 2,8 |
| 2017 | 4.619 | -2,2 |
| 2016 | 4.725 | 4,1 |
| 2015 | 4.537 | 0,4 |
| 2014 | 4.520 | -2,6 |
| 2013 | 4.643 | -1,7 |
| 2012 | 4.721 | -1,6 |
| 2011 | 4.796 | 5,2 |
| 2010 | 4.560 | 1,1 |
| 2009 | 4.510 | -2,0 |
| 2008 | 4.601 | 1,9 |
| 2007 | 4.514 | - |
Özgür Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Özgür Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Özgür Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.251, sandığa gidenlerin oranı %77,6. En çok oyu %41,9 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %36,3 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 990 | 41,9 |
| Zeydan Karalar | CHP | 858 | 36,3 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 229 | 9,7 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 65 | 2,8 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 65 | 2,8 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 59 | 2,5 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 41 | 1,7 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 14 | 0,6 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 6 | 0,2 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 5 | 0,2 |
| Diğer (12) | 33 | 1,4 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.251, sandığa gidenlerin oranı %77,6. En çok oyu %43,3 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %29,8 ile Ali Demirçalı (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Halil Nacar | AK PARTİ | 1.003 | 43,3 |
| Ali Demirçalı | CHP | 690 | 29,8 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 290 | 12,5 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 94 | 4,1 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 77 | 3,3 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 59 | 2,5 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 42 | 1,8 |
| Osman Söyler | SAADET | 22 | 0,9 |
| Yavuz Altun | DEVA PARTİSİ | 8 | 0,3 |
| Aziz Kandemir | GELECEK PARTİSİ | 6 | 0,3 |
| Diğer (11) | 27 | 1,2 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.251, sandığa gidenlerin oranı %77,5. En çok oyu %42,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %28,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 966 | 42,0 |
| CHP | 657 | 28,6 |
| DEM Parti | 304 | 13,2 |
| YENİDEN REFAH | 98 | 4,3 |
| HÜDA PAR | 74 | 3,2 |
| İYİ PARTİ | 71 | 3,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 61 | 2,6 |
| SAADET | 18 | 0,8 |
| DEVA PARTİSİ | 9 | 0,4 |
| GELECEK PARTİSİ | 8 | 0,3 |
| Diğer (10) | 33 | 1,4 |
Özgür Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Özgür Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.218, sandığa gidenlerin oranı %87,9. En çok oyu %54,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.509 | 54,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.105 | 40,1 |
| Sinan Oğan | 129 | 4,7 |
| Muharrem İnce | 10 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.219, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %57,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %42,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.534 | 57,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.151 | 42,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.218, sandığa gidenlerin oranı %87,9. En çok oyu %39,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,7 ile YEŞİL SOL PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.079 | 39,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 482 | 17,7 |
| CHP | 433 | 15,9 |
| MHP | 274 | 10,1 |
| İYİ PARTİ | 177 | 6,5 |
| YENİDEN REFAH | 82 | 3,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 63 | 2,3 |
| TİP | 35 | 1,3 |
| MEMLEKET | 24 | 0,9 |
| BBP | 14 | 0,5 |
| Diğer (8) | 25 | 0,9 |