Sarıçam Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Sarıçam Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 8.362 kişi (TÜİK).
Sarıçam Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Sarıçam Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Sarıçam Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.362 kişidir. 2007 yılında 11.387 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %26,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %42,9 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Sarıçam Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Sarıçam Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.362 kişidir. 2007 yılında 11.387 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %26,6 azaldı.
Sarıçam Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Sarıçam Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 8.362 | -2,1 |
| 2021 | 8.544 | -3,3 |
| 2020 | 8.840 | -1,8 |
| 2019 | 8.998 | -1,4 |
| 2018 | 9.129 | -2,6 |
| 2017 | 9.371 | -3,9 |
| 2016 | 9.751 | -4,0 |
| 2015 | 10.155 | -1,2 |
| 2014 | 10.276 | -4,5 |
| 2013 | 10.757 | -2,2 |
| 2012 | 10.995 | 0,2 |
| 2011 | 10.969 | 2,3 |
| 2010 | 10.726 | -1,5 |
| 2009 | 10.884 | -1,4 |
| 2008 | 11.043 | -3,0 |
| 2007 | 11.387 | - |
Sarıçam Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Sarıçam Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Sarıçam Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.801, sandığa gidenlerin oranı %71,0. En çok oyu %45,4 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %42,2 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 1.771 | 45,4 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 1.644 | 42,2 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 168 | 4,3 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 92 | 2,4 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 57 | 1,5 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 48 | 1,2 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 48 | 1,2 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 17 | 0,4 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 12 | 0,3 |
| Sevil Aracı | EMEP | 9 | 0,2 |
| Diğer (11) | 32 | 0,8 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.801, sandığa gidenlerin oranı %70,7. En çok oyu %42,9 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı, ikinci sırada %42,2 ile Halil Nacar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ali Demirçalı | CHP | 1.652 | 42,9 |
| Halil Nacar | AK PARTİ | 1.625 | 42,2 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 179 | 4,7 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 118 | 3,1 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 74 | 1,9 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 58 | 1,5 |
| Osman Söyler | SAADET | 58 | 1,5 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 22 | 0,6 |
| Mustafa Lenger | BÜYÜK BİRLİK | 12 | 0,3 |
| Yavuz Altun | DEVA PARTİSİ | 11 | 0,3 |
| Diğer (10) | 42 | 1,1 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 5.801, sandığa gidenlerin oranı %70,8. En çok oyu %43,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %40,7 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.653 | 43,2 |
| AK PARTİ | 1.557 | 40,7 |
| İYİ PARTİ | 197 | 5,2 |
| YENİDEN REFAH | 111 | 2,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 84 | 2,2 |
| SAADET | 58 | 1,5 |
| DEM Parti | 57 | 1,5 |
| HÜDA PAR | 29 | 0,8 |
| BÜYÜK BİRLİK | 17 | 0,4 |
| GELECEK PARTİSİ | 10 | 0,3 |
| Diğer (11) | 50 | 1,3 |
Sarıçam Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Sarıçam Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.880, sandığa gidenlerin oranı %85,6. En çok oyu %51,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.540 | 51,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.048 | 41,8 |
| Sinan Oğan | 277 | 5,7 |
| Muharrem İnce | 30 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.884, sandığa gidenlerin oranı %82,2. En çok oyu %54,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %45,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.585 | 54,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.182 | 45,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.880, sandığa gidenlerin oranı %85,6. En çok oyu %36,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.767 | 36,4 |
| CHP | 1.289 | 26,6 |
| MHP | 584 | 12,0 |
| İYİ PARTİ | 507 | 10,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 166 | 3,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 120 | 2,5 |
| YENİDEN REFAH | 83 | 1,7 |
| TİP | 80 | 1,6 |
| MEMLEKET | 48 | 1,0 |
| BBP | 43 | 0,9 |
| Diğer (11) | 85 | 1,7 |