Basrı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Polatlı, Ankara)
Ankara ili Polatlı ilçesine bağlı Basrı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.082 kişi (TÜİK).
Basrı Mahallesi, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Basrı Mahallesi'nin haritası, Polatlı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Basrı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.082 kişidir. 2013 yılında 978 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %112,9 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %48,9 ile Levent Çağlancı (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
Basrı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Basrı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.082 kişidir. 2013 yılında 978 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %112,9 arttı.
Basrı Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Basrı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.082 | 6,8 |
| 2021 | 1.949 | 10,6 |
| 2020 | 1.762 | 29,7 |
| 2019 | 1.359 | 22,5 |
| 2018 | 1.109 | 19,1 |
| 2017 | 931 | -0,4 |
| 2016 | 935 | -2,2 |
| 2015 | 956 | -1,0 |
| 2014 | 966 | -1,2 |
| 2013 | 978 | - |
Basrı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Basrı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Basrı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.660, sandığa gidenlerin oranı %85,8. En çok oyu %58,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %35,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 810 | 58,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 497 | 35,6 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 42 | 3,0 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 9 | 0,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 8 | 0,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 7 | 0,5 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 7 | 0,5 |
| Cafer Güneş | SAADET | 5 | 0,4 |
| Salih Koç | MİLLET | 3 | 0,2 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 2 | 0,1 |
| Diğer (4) | 4 | 0,3 |
Polatlı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.660, sandığa gidenlerin oranı %85,8. En çok oyu %48,9 ile Levent Çağlancı (MHP) aldı, ikinci sırada %41,5 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Levent Çağlancı | MHP | 667 | 48,9 |
| Mürsel Yıldızkaya | CHP | 565 | 41,5 |
| Yusuf Hamdemir | YENİDEN REFAH | 69 | 5,1 |
| Sadık Serhat Uğurlu | DEVA PARTİSİ | 19 | 1,4 |
| Hüseyin Özlük | İYİ PARTİ | 17 | 1,2 |
| Nasuh Reşat Ayar | SAADET | 10 | 0,7 |
| Özkan Çelik | MEMLEKET | 4 | 0,3 |
| Şaban Tekin | MİLLİ YOL | 3 | 0,2 |
| Ogün Eratalay | TKP | 2 | 0,1 |
| Abdulvahap Koyuncu | HÜDA PAR | 2 | 0,1 |
| Diğer (4) | 5 | 0,4 |
Polatlı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.660, sandığa gidenlerin oranı %85,7. En çok oyu %44,6 ile MHP aldı, ikinci sırada %42,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 603 | 44,6 |
| CHP | 570 | 42,2 |
| YENİDEN REFAH | 98 | 7,2 |
| İYİ PARTİ | 25 | 1,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 16 | 1,2 |
| DEVA PARTİSİ | 15 | 1,1 |
| SAADET | 9 | 0,7 |
| TKP | 3 | 0,2 |
| BTP | 3 | 0,2 |
| MEMLEKET | 2 | 0,1 |
| Diğer (6) | 7 | 0,5 |
Basrı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Basrı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.605, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %54,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %36,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 792 | 54,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 532 | 36,3 |
| Sinan Oğan | 138 | 9,4 |
| Muharrem İnce | 2 | 0,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.605, sandığa gidenlerin oranı %88,0. En çok oyu %57,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %42,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 801 | 57,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 595 | 42,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.605, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %37,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %20,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 551 | 37,6 |
| CHP | 295 | 20,1 |
| MHP | 197 | 13,4 |
| İYİ PARTİ | 187 | 12,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 70 | 4,8 |
| YENİDEN REFAH | 50 | 3,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 27 | 1,8 |
| BBP | 22 | 1,5 |
| MEMLEKET | 16 | 1,1 |
| AP | 5 | 0,3 |
| Diğer (10) | 27 | 1,8 |