İstiklal Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Polatlı, Ankara)
Ankara ili Polatlı ilçesine bağlı İstiklal Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.763 kişi (TÜİK).
İstiklal Mahallesi, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada İstiklal Mahallesi'nin haritası, Polatlı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre İstiklal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.763 kişidir. 2007 yılında 3.122 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %84,6 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %47,2 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
İstiklal Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre İstiklal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.763 kişidir. 2007 yılında 3.122 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %84,6 arttı.
İstiklal Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre İstiklal Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.763 | 9,9 |
| 2021 | 5.245 | 11,6 |
| 2020 | 4.701 | 0,7 |
| 2019 | 4.668 | 9,2 |
| 2018 | 4.276 | 10,0 |
| 2017 | 3.889 | 18,6 |
| 2016 | 3.278 | -1,6 |
| 2015 | 3.330 | -0,4 |
| 2014 | 3.343 | 2,9 |
| 2013 | 3.250 | 7,9 |
| 2012 | 3.012 | -5,2 |
| 2011 | 3.176 | 1,0 |
| 2010 | 3.143 | 10,4 |
| 2009 | 2.846 | 4,8 |
| 2008 | 2.716 | -13,0 |
| 2007 | 3.122 | - |
İstiklal Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İstiklal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca İstiklal Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.107, sandığa gidenlerin oranı %72,3. En çok oyu %61,3 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %29,4 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.767 | 61,3 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 847 | 29,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 106 | 3,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 45 | 1,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 33 | 1,1 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 27 | 0,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 17 | 0,6 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 10 | 0,3 |
| Serkan Ünver | YTP | 7 | 0,2 |
| Salih Koç | MİLLET | 6 | 0,2 |
| Diğer (8) | 18 | 0,6 |
Polatlı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.107, sandığa gidenlerin oranı %72,4. En çok oyu %47,2 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) aldı, ikinci sırada %38,2 ile Levent Çağlancı (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mürsel Yıldızkaya | CHP | 1.348 | 47,2 |
| Levent Çağlancı | MHP | 1.092 | 38,2 |
| Yusuf Hamdemir | YENİDEN REFAH | 220 | 7,7 |
| Hüseyin Özlük | İYİ PARTİ | 79 | 2,8 |
| Sadık Serhat Uğurlu | DEVA PARTİSİ | 45 | 1,6 |
| Nasuh Reşat Ayar | SAADET | 19 | 0,7 |
| Özkan Çelik | MEMLEKET | 12 | 0,4 |
| Çağlayan Onaran | Bağımsız | 10 | 0,3 |
| Abdulvahap Koyuncu | HÜDA PAR | 9 | 0,3 |
| Şaban Tekin | MİLLİ YOL | 8 | 0,3 |
| Diğer (6) | 13 | 0,5 |
Polatlı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.107, sandığa gidenlerin oranı %72,4. En çok oyu %46,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %35,2 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.317 | 46,6 |
| MHP | 996 | 35,2 |
| YENİDEN REFAH | 207 | 7,3 |
| İYİ PARTİ | 89 | 3,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 85 | 3,0 |
| DEVA PARTİSİ | 31 | 1,1 |
| SAADET | 28 | 1,0 |
| BTP | 17 | 0,6 |
| MİLLİ YOL | 11 | 0,4 |
| Bağımsız | 11 | 0,4 |
| Diğer (8) | 36 | 1,3 |
İstiklal Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda İstiklal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.854, sandığa gidenlerin oranı %88,2. En çok oyu %50,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.691 | 50,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.330 | 39,6 |
| Sinan Oğan | 329 | 9,8 |
| Muharrem İnce | 9 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.856, sandığa gidenlerin oranı %84,0. En çok oyu %54,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %45,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.734 | 54,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.459 | 45,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.854, sandığa gidenlerin oranı %88,2. En çok oyu %36,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %20,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.204 | 36,1 |
| CHP | 669 | 20,1 |
| İYİ PARTİ | 465 | 13,9 |
| MHP | 326 | 9,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 220 | 6,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 149 | 4,5 |
| YENİDEN REFAH | 132 | 4,0 |
| BBP | 52 | 1,6 |
| MEMLEKET | 44 | 1,3 |
| GENÇPARTİ | 13 | 0,4 |
| Diğer (11) | 35 | 1,1 |