Kuruçeşme Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Kuruçeşme Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 890 kişi (TÜİK).
Kuruçeşme Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kuruçeşme Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kuruçeşme Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 890 kişidir. 2007 yılında 1.169 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %23,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %65,7 ile Erkan Aydın (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Kuruçeşme Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kuruçeşme Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 890 kişidir. 2007 yılında 1.169 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %23,9 azaldı.
Kuruçeşme Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kuruçeşme Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 890 | -3,2 |
| 2021 | 919 | -2,2 |
| 2020 | 940 | -10,7 |
| 2019 | 1.053 | 2,3 |
| 2018 | 1.029 | 0,3 |
| 2017 | 1.026 | -12,5 |
| 2016 | 1.172 | -3,1 |
| 2015 | 1.210 | 1,3 |
| 2014 | 1.195 | -1,6 |
| 2013 | 1.215 | -3,0 |
| 2012 | 1.253 | -1,1 |
| 2011 | 1.267 | -1,8 |
| 2010 | 1.290 | -1,0 |
| 2009 | 1.303 | -1,1 |
| 2008 | 1.318 | 12,7 |
| 2007 | 1.169 | - |
Kuruçeşme Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kuruçeşme Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kuruçeşme Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 761, sandığa gidenlerin oranı %69,8. En çok oyu %66,5 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %25,4 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 338 | 66,5 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 129 | 25,4 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 11 | 2,2 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 8 | 1,6 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 5 | 1,0 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 5 | 1,0 |
| Metin Yıldırım | Bağımsız | 4 | 0,8 |
| Mahmut Bayram | DSP | 2 | 0,4 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 2 | 0,4 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 1 | 0,2 |
| Diğer (3) | 3 | 0,6 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 761, sandığa gidenlerin oranı %69,2. En çok oyu %65,7 ile Erkan Aydın (CHP) aldı, ikinci sırada %24,9 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erkan Aydın | CHP | 325 | 65,7 |
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 123 | 24,9 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 11 | 2,2 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 10 | 2,0 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 8 | 1,6 |
| Cevdet Şen | MEMLEKET | 3 | 0,6 |
| Gül Pola | DEM Parti | 3 | 0,6 |
| İlhan Menge | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,6 |
| Mehmet Seskir | DSP | 2 | 0,4 |
| Önder Ersoy | DP | 2 | 0,4 |
| Diğer (4) | 5 | 1,0 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 761, sandığa gidenlerin oranı %69,4. En çok oyu %64,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %25,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 319 | 64,7 |
| AK PARTİ | 125 | 25,4 |
| İYİ PARTİ | 12 | 2,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 12 | 2,4 |
| YENİDEN REFAH | 6 | 1,2 |
| SAADET | 3 | 0,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,4 |
| DSP | 2 | 0,4 |
| DEM Parti | 2 | 0,4 |
| BTP | 2 | 0,4 |
| Diğer (6) | 8 | 1,6 |
Kuruçeşme Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kuruçeşme Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 759, sandığa gidenlerin oranı %82,6. En çok oyu %56,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %36,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 349 | 56,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 222 | 36,2 |
| Sinan Oğan | 40 | 6,5 |
| Muharrem İnce | 3 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 759, sandığa gidenlerin oranı %78,3. En çok oyu %62,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %37,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 369 | 62,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 224 | 37,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 759, sandığa gidenlerin oranı %82,6. En çok oyu %37,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %26,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 228 | 37,6 |
| AK PARTİ | 160 | 26,4 |
| İYİ PARTİ | 87 | 14,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 36 | 5,9 |
| MHP | 35 | 5,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 12 | 2,0 |
| TİP | 12 | 2,0 |
| YENİDEN REFAH | 9 | 1,5 |
| ANAP | 5 | 0,8 |
| MEMLEKET | 4 | 0,7 |
| Diğer (7) | 10 | 1,6 |